Ajvar

Pyszna, aromatyczna pasta z pieczonej papryki i bakłażana, o wielorakim zastosowaniu. Będzie doskonała jako dip lub pasta do chleba, wspaniały dodatek do mięs, serów, kiełbas, warzyw, szczególnie grillowanych. Nadaje się również jako sos do makaronu zamiast czerwonego pesto.

Składniki na ok. 550 ml:

  • 500 g czerwonej papryki (najlepiej podłużnej*)
  • 1 bakłażan
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 ostra, czerwona papryczka chili
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 łyżki octu jabłkowego (lub winnego)
  • sól, czarny pieprz mielony

Sposób przygotowania:

  1. Piekarnik rozgrzać do temperatury 250°C (grzałka góra- dół).
  2. Papryki i bakłażana umyć i osuszyć ściereczką.
  3. Bakłażana przeciąć wzdłuż na pół i odciąć ogonek. Papryki podłużne pozostawić całe. (Duże, zwykłe papryki przeciąć wzdłuż na ćwiartki, usunąć pestki, białe błonki i odciąć ogonek).
  4. Ułożyć na blasze/ brytfance przecięciem do dołu.
  5. Piec ok. 20 minut, w temperaturze 250°C (grzałka góra- dół), aż skórka się pomarszczy, popęka i miejscami zrobić się czarna.

21

22

  1. W międzyczasie obrać cebulę i czosnek. Cebulę pokroić w drobną kostkę, a ząbki czosnku posiekać. Papryczkę chili umyć i polecam spróbować, czy jest mocno ostra. Jeśli tak, przeciąć ją wzdłuż na pół, usunąć pestki i pokroić w bardzo drobne paseczki. Jeśli nie jest mocno ostra, pokroić w bardzo drobne paseczki razem z pestkami.

5

  1. 1 łyżkę oliwy rozgrzać na patelni na średniej mocy palnika. Dodać cebulę, czosnek i chili. Smażyć ok. 5 minut, mieszając, aż całość się zeszkli.

6

  1. Gorące papryki i bakłażana przełożyć od razu do garnka i przykryć pokrywką. Pozostawić na ok. 15 minut. Następnie obrać papryki ze skóry, przeciąć wzdłuż na pół, usunąć pestki, ogonek i błonki z papryki i pokroić na kawałki. Bakłażana obrać ze skóry i pokroić na kawałki.

3

4

  1. Wszystko przełożyć do malaksera, dodać drugą łyżkę oliwy, ocet (najpierw najlepiej 1 łyżkę), sól i pieprz. Zmiksować tak, aby pozostały małe kawałeczki. (W thermomixie miksuję kilka sekund na obrotach 5). W przypadku braku malaksera: Papryki i bakłażana bardzo drobno posiekać na desce. Dodać resztę składników i wymieszać. Spróbować, ewentualnie doprawić mocniej do smaku. (Ja dodaję drugą łyżkę octu).

7

  1. Gotowy ajvar można przechowywać w lodówce (do tygodnia), zamrozić lub zapasteryzować na zimę. Pasteryzacja: Ajvar zagotować, przełożyć do wyparzonych, suchych słoików i mocno zakręcić. Słoiki przełożyć do garnka wyłożonego ścierką kuchenną lub podwójnie złożonym ręcznikiem papierowym. Wlać wodę o temperaturze podobnej to temperatury słoików, czyli jeśli gorące słoiki to gorącą wodę, do ok. ¾ wysokości słoików. Zagotować. Zmniejszyć moc palnika na niską i gotować ok. 20 minut.
  2. Gotowe słoiki wyciągnąć z wody, przekręcić do góry dnem na ściereczkę i pozostawić do ostygnięcia. (Można słoików nie obracać tylko owinąć grubym ręcznikiem/ kocem i pozostawić na kilkanaście godzin do wystygnięcia).

Uwaga:

* Podłużna papryka jest bardziej aromatyczna, szybciej się grilluje, dlatego nie trzeba jej rozcinać.

Kuchnia:

bałkańska

Całkowity czas przygotowania:

Ilość porcji

Ilość:

ok. 550 ml

Trudność Trudność: łatwa
Koszt Koszt: średni
Ajvar Ajvar